Тема: Ознаки рівності трикутників
Мета: узагальнити знання учнів про ознаки рівності
трикутників; формувати уміння застосовувати набуті знання в нестандартних
ситуаціях для знаходження невідомих величин трикутника; розвивати логічне мислення, просторову уяву. Показати
застосування математичних прийомів у астрономії, географії, мореплавстві.
Хід уроку
1. Організаційний момент:
Протягом останніх уроків ми працювали
над темою «Ознаки рівності трикутників», дали відповіді на питання:
-ЩО розуміють під поняттям « Ознаки
рівності трикутників»?
- Як користуватися ознаками при
розв'язуванні стандартних вправ?
Сьогодні ми спробуємо дати відповідь на
третє питання:
-
Де можна застосовувати набуті знання?
Тому сьогоднішній урок ми проведемо у
вигляді подорожі до країни трикутників.
2. Перевірка домашнього завдання:
В історії людства число «3» має велику
магічну силу: три бажання, три тополі, три дороги та ін.. . В геометрії число
«3» втілює в себе три точки, три
відрізки, три кути. Фігурою, що об'єднує ці поняття, є трикутник. Отож, ми
збираємося в дорогу до країни трикутників.
Здавен люди з цікавістю і мрією дивилися на зоряне небо. (Слайд №2) Воно
усіяне міріадами зірок і на ньому записана історія Людства і Всесвіту. (Слайд
№3,4))Подивіться: ось сузір'я Кассіопеї,
Персея, Андромеди. А ось - сузір'я Трикутника. Таке, на перший погляд, просте,
і - таке загадкове. Загадкове тому, що в ньому знаходиться туманність М33.(Слайд №5)Подивимося,
яку таємницю вона приховує!
Для цього клас поділимо на три групи: вершина, сторона, кут. В
результаті змагання подивимося: який елемент трикутника переможе.
А туманність М33 приховувала запитання командам у вигляді тестів.
(Кожна група сідає за комп'ютером і
опрацьовує тести. Оцінка за тест є кількістю балів групі. Результати заносяться
до спеціальної таблиці. Тестування проходить за допомогою програми «МОЙ ТЕСТ»).
3. Набуття практичних умінь та навичок:
Справа в тому, що існує два сузір'я
трикутника. Зараз наша подорож до сузір'я Південного трикутника. (Слайд №6,7).
(Інформація про сузір'я: учнівське
повідомлення)
Сузір'я розповіло про себе. А тепер ми
надішлемо інформацію, яка допоможе мешканцям Південного трикутника скласти
уявлення про нас.
Отже – завдання:
1-а група: За рисунком довести, що < CDF=<AEH, якщо AE=CD (Слайд
№8)
2-а група: За рисунком довести, що АС=А1С1
(Слайд №9)
3-я група: За рисунком довести, що АС=А1С1(Слайд
№10)
(Кожна група одержує дані завдання на картках. Після
закінчення роботи над завданнями представник кожної групи презентує розв'язок
задачі, а члени інших груп контролюють розповідь і аналізують її. Оцінка
виставляється у 12- бальній системі і заноситься до таблиці відповідей.)
Справа в тому,
що «Трикутники» є не тільки серед сузір'їв. Є вони і на нашій планеті. Наступна
наша подорож до трикутника, розташованого в Атлантичному океані. Це –
Бермудський трикутник.(Слайд №11).
(Учнівська інформація про Бермудський трикутник).
Берму́дський трику́тник — назва, що зазвичай вживається до території площею 4
тис. км² і утворює на карті трикутник з вершинами у Бермудських островах,
Пуерто-Рико і південній Флориді (США). Вважається, що в цих межах за
незвичайних обставин зникли декілька суден та літаків. Ще одна зона на
протилежному боці планети, «море диявола», поблизу Японії, має схожу репутацію.
Перше повідомлення про зникнення
суден при загадкових обставинах належить Є. Джонсону, та опубліковано у 1950
році у статті для «Ассошіейтед прес» (англ. Associated Press). Джонсон, у
своїй статті вказав на «загадкові зникнення суден, літаків і човнів у цьому
регіоні», якому надав ім'я «море диявола». Повторне повідомлення у пресі, у
журналі «Фейт» (англ. Fate), у 1952 році, у статті Джорджа
Сенда також описує декілька «дивних морських зникнень». Назву «Бермудський
трикутник» популяризував Вінсент Гладіс у своїй статті в 1964 році.
Гідрат метану
Існує думка, що численні
родовища гідрату метану на континентальному шельфі можуть бути пов'язані зі
зникненнями. У 1981 році американські геологи опубліковали результати
досліджень родовища гідрату метану у регіоні Блейк Ридж, розташованому на
південний схід від Флориди.
Періодичні викиди газу здатні
утворювати бульбашки, розміром з судно, або зони з газованою водою зі
щільністю, що не дозволяє утримувати судно на поверхні. Потоплення суден у
цьому разі відбувається без будь-яких попередніх підозр. Метан може також
«збивати» літаки. Повітря, змішане з ним, має меншу щільність, і у ньому літак
швидко втрачає висоту, також в цьому випадку висотомір працює неточно. Окрім
того, при достатній концентрації, гідрат метану також може заглушити працюючий
двигун.
Велетенські хвилі
Дослідження вказують, що високі
хвилі, висотою до 30 метрів, можуть потопити навіть великі судна. Хоч такі
хвилі є рідкістю, проте, в деяких місцях, місцеві течії можуть сприяти їх
появі.
Північно-Атлантична аномалія
Вважається, що Бермудський
трикутник — це район високої електромагнітної активності, впливом якої
пояснюють аномальну поведінку електрообладнання та компасів на суднах та
літаках.
Завдання для всіх груп:
Зафарбована область – область Бермудського трикутника. Точки Х, В, А –
острови.
Завдання:
придумати спосіб визначення відстані між островами А, Х, В і «захистити»
свій проект.
(Результат оцінюється і заноситься до спеціальної
таблиці).
Переходимо до
наступного етапу нашої подорожі. «Трикутники» існують і у відносинах між живими
істотами, зокрема, людьми. Дві людини можуть домовитися між собою швидко. А чи
швидко вони дійдуть згоди, коли з'являється третя?
4. Самостійна робота для всіх груп:
(Після виконання – роботи перевіряються
члени інших груп і виставляють оцінки. Якщо результати перевірки спірні – то
результати аналізуються всім класом.)
§
1 варіант: 1. Два
кути трикутника дорівнюють 35° і 68°.
Знайти третій кут.
Ø 2.
Периметр трикутника 35см. Знайти довжину його сторін, якщо одна з них довша за
другу на 3 см і коротша за третю на 5 см.
§
2 варіант: 1. Два кути трикутника дорівнюють
87° і 56°. Знайти третій кут.
Ø 2. Периметр трикутника 62 см. Знайти довжину його сторін, якщо одна з них
довша за другу в 2 рази, а за третю – на 8 см.
§
3 варіант: 1. Два кути трикутника рівні 130° і 25°.
Знайти третій кут.
Ø 2.
Периметр трикутника 85м. Знайти довжину його сторін , якщо одна з них коротша
за другу в 2 рази, а за третю – на 1м.
5. Підсумки уроку: за кількістю набраних балів визначається
група-переможець, а також виставляються оцінки в індивідуальному порядку.
6. Домашнє завдання: ст..103, №
2,6,8. Підготуватися до к/р.
Використана
література:
1.
Г.П. Бевз, В.Г. Бевз, Н.Г. Владімірова.
Підручник «Геометрія 7 клас», «Вежа», 2007.
|